reklama

Moje nové tenisky konečne dorazili..

..tak som ich rozbalil, chvíľu bol v šoku a následne zahodil. Aj takýto býva postup, pokiaľ vám je namiesto objednaného značkového mobilu doručená tehla, či namiesto tenisiek s troma pásikmi majú pár pásikov naviac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príbehy spotrebiteľov, ktorí si nechtiac objednajú falzifikát, lebo na obrázku vyzeral ako originál, navyše ponúkaný za výhodnú cenu, či dopravu zdarma, sú vždy veľmi podobné. Príkladom je bunda za 385 eur, pre ktorú stačilo zájsť do najbližšieho čínskeho butiku: „Ako odosielateľ je uvedený sklad na Žabom majeri a faktúra pribalená nebola. Objednala som si ju s anglického e-shopu, ktorý vyzeral úplne dôveryhodne. Tovar bol profesionálne nafotený a detailne popísaný. Proces objednávania jednoduchý, komunikácia bezproblémová. Hneď po zaplatení vkladom na účet, bol tovar odoslaný. Po rozbalení zásielky som ostala v šoku ..“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Aby ste v budúcnosti nerozprávali obdobný vlastný príbeh, vždy si e-shop pred nákupom dobre preverte a pokiaľ je to možné, vyhnite sa platbe vopred na účet. Každý e-shop musí mať na stránke uvedené kontakty, na ktorých je obchodník zastihnuteľný.

Ak skúsenosť s doručeným falzifikátom nie je vaša vlastná, schuti sa na nej zasmejete. Koho by skomoleniny svetoznámych značiek nepobavili. No časy, keď nám kuriér znenazdajky doručil tričko aiaidiai alebo šiltovku Pima, sú už nenávratne preč. S nárastom počtu e-shopov narástol aj počet ponúkaných fejkov a rozšírili sa aj okruh falšovaných výrobkov. V sieti európskych spotrebiteľských centier ECC-Net sa čoraz častejšie stretávame so spotrebiteľmi, ktorým boli doručené fejkové lieky, kozmetika alebo hračky. A následkom užitia fejkového lieku nemusí byť smiech z jeho skomoleného názvu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké riziko je spojené s kúpou falšovaných výrobkov?

Zdravotné

Z informácie, že falšované výrobky nie vždy spĺňajú zdravotné kritériá a ich zloženie je otázne, zrejme nebudete prekvapení . Najmä falšovaná kozmetika a parfumy predstavujú vysoké zdravotné riziko. Môžu spôsobovať alergické reakcie, ale aj iné zdravotné problémy. Napríklad falzifikát očnej linky známej značky obsahoval 46-násobne vyššie hodnoty medi.

Keďže v dnešnej dobe je možné zakúpiť si väčšinu liekov online, falšovanie je o to väčším problémom. Používanie falšovaných zdravotníckych pomôcok a užívanie fejkových liekov je spojené s obzvlášť vysokým nebezpečenstvom pre zdravie. Podľa zistení Európskej komisie najviac sa falšujú antibiotiká, lieky na liečbu rakoviny, či erektilnej dysfunkcie. Užívanie takých liekov je veľmi rizikové, pretože nikdy neviete, aké látky v skutočnosti obsahujú. Antibiotiká môžu obsahovať ťažké kovy, v liekoch na liečbu rakoviny boli zistené látky ako acetón, či „účinná látka“ čistá voda. Dalo by sa povedať, že pokiaľ vás takéto lieky nevyliečia, tak je to malá škoda oproti tomu, čo mohli vo vašom tele napáchať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bezpečnostné

Tiež sa zrejme nebudete čudovať, že množstvo falšovaných výrobkov je nebezpečných, pričom väčšinou nespĺňajú európske bezpečnostné kritériá. Napríklad nekvalitné náhradné diely do motorových vozidiel môžu mať veľký vplyv na bezpečnosť cestnej premávky. Často sa falšujú airbagy či iné súčiastky, ktoré v prípade nekvalitného zhotovenia majú významný vplyv na bezpečnosť jazdy.

Ďalším príkladom je elektronika, pri ktorej výrobe sa často používa nekvalitná izolácia elektrických káblov a často sa stáva, že z dôvodu prehriatia spôsobujú požiare. Bezpečné výrobky, ktoré spĺňajú bezpečnostné kritériá sú v Európe označené značkou CE. Falšované výrobky túto značku buď zneužívajú, alebo používajú značku, ktorá je jej veľmi podobná. Napríklad značka označujúca čínsky export je príbuzná tejto značke a pre spotrebiteľov je zložité rozlíšiť, či kupujú falšovaný alebo originálny výrobok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Aké sú ďalšie dôvody prečo nekupovať fejky?

Existuje aj skupina spotrebiteľov, ktorí fejky doslova vyhľadávajú. Za lacný peniaz hrdo nosia napodobeninou známej značky. Veď kto by nechcel mať na ruke prehodenú wifonku, či na nohách dolcebanany a žiť v predstave, že nie je dogabaný. S kupovaním fejkov okrem spomínaných rizík navyše naozaj neprispievate na dobrú vec..

Podpora zločineckých organizácií

Podľa zistení OECD je obchod s falšovanými výrobkami často organizovaný skupinami, ktoré používajú zisky na financovanie aktivít ako sú daňové podvody, pranie špinavých peňazí, či obchod s drogami. Falšovanie výrobkov totiž predstavuje ľahkú cestu k zisku. Pri ich výrobe sa nedodržiavajú bežné pravidlá a ani pravidlá bezpečnosti, preto takáto výroba je oveľa lacnejšia, čo umožňuje vo veľkom z nej profitovať.

Životné prostredie

Výrobcovia fejkov obvykle porušujú ekologické kritéria výroby a ochrana životného prostredia. Ak je napríklad falšovaný výrobok vyrábaný s obsahom toxických zlúčenín, je pravdepodobné, že tieto toxické zlúčeniny sa dostanú do vzduchu a pôdy v okolí továrne a v neposlednom rade likvidácia takýchto tovarov taktiež predstavuje náročný proces spojený s produkciou množstva toxického odpadu.

Nekalá súťaž

Keďže falšované výrobky nespĺňajú zdravotné a bezpečnostné kritériá, ich výroba nie je spojená s nákladmi na ochranu životného prostredia a ich výrobcovia väčšinou porušujú aj daňové regulácie, celý výrobný proces je omnoho lacnejší. Výrobné náklady falzifikátov umožňujú, že sa predávajú za veľmi nízke ceny, čo je pre spotrebiteľov najväčším lákadlom. Spoločnosti, ktoré vyrábajú originály, preto strácajú svojich zákazníkov a to hneď z dvoch príčin. Prvú skupinu tvoria zákazníci, ktorí si zakúpia falšovaný produkt vo viere, že ide o originál, a druhú skupinu tvoria zákazníci, ktorí si zakúpia falšovaný tovar aj keď o tom vedia, avšak zláka ich nižšia cena. V dôsledku tejto straty zákazníkov výrobcovia originálov musia zvyšovať ceny.

Etika

Výrobcovia falzifikátov často obchádzajú medzinárodné pravidlá sociálnej ochrany a nedodržiavajú ani ľudské práva. Nie je výnimočné, že na výrobu falšovaných výrobkov sa zneužíva detská práca.

Poškodzovanie dobrého mena obchodníkov

Obchodníci investujú množstvo času a peňazí na ochranu svojich výrobkov a nápadov. Nápady si chránia prostredníctvom autorských práv, patentov, priemyselných dizajnov a obchodných značiek. Výrobcovia falzifikátov jednoducho ukradnú tieto nápady a skopírujú ich, čo má za následok, že výrobcovia originálnych produktov strácajú záujem vynakladať prostriedky na ďalšie inovácie, či vývoj nových konceptov, a to má veľký vplyv na vývoj nových produktov a rast trhu.


Katarína Zalaiová

esc-sr

esc-sr

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Bezplatne pomáhame občanom s riešením cezhraničných spotrebiteľských sporov. Európske spotrebiteľské centrum v SR je súčasťou európskej siete, ktorá pozostáva z 30 centier, po jednom centre v každom členskom štáte EÚ, na Islande a v Nórsku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu