Zoznámenie s online zoznamkami

Autor: esc-sr | 13.2.2017 o 16:25 | Karma článku: 2,79 | Prečítané:  849x

S blížiacim sa Valentínom na nás čoraz viac z obchodov kričia červené srdiečka, ružičky, mackovia a iné gýče pripomínajúce obdarovaným, že na svete je niekto, kto ich má viac ako rád.

S vyznaniami lásky v tomto období opäť nešetrí ani každoročná kampaň na čokoládu známej značky. Reštaurácie sa predbiehajú, ktorá z nich bude mať chutnejšie valentínske menu. A tí, ktorí nechcú skonzumovať srdiečkovú bonboniéru či menu pre dvoch sami, si uvedomujú, že potrebujú niekoho, komu môžu srdce (z plyšu) darovať.

Zrejme kvôli počasiu, mnohí sa rozhodnú nájsť niekoho online. Je však potrebné mať sa na pozore, a to nielen kvôli novej známosti. Predtým, než sa zoznámite, zoznámte sa so zoznamkou. Na Európske spotrebiteľské centrum v SR sa v poslednom čase obrátili viacerí spotrebitelia, ktorí sa registrovali do platených služieb online zoznamky. Netrápila ich však láska, ale prázdna peňaženka...

Ak svoju spriaznenú dušu túžite spoznať online a nechcete sa učiť na vlastných chybách, poučte sa na skúsenosti Zdena. Ten sa takto pred rokom registroval na zoznamke. Využil jej platenú službu, na základe ktorej mala jeho šanca spoznať partnerku narásť. Tá síce narástla, čo sa odzrkadlilo v množstve nezmyselných kontaktov, avšak partnerku mu nepriniesla. Preto si Zdeno svoj profil vymazal. Po roku mu pípla smska, že mu z účtu odišlo130 eur. Keď zistil kam, absolútne nechápal. Zoznamka, do ktorej sa pred rokom registroval, mu opäť zhltla peniaze, a to napriek tomu, že ich služby prestal používať. Ako je to možné?

Po zaplatení ročného členstva mu prišiel potvrdzujúci e-mail, v ktorom bolo okrem iného uvedené, že ak do 7 dní pred predpokladaným koncom členstva nezašle výpoveď, bude jeho členstvo automaticky predĺžené o rovnakú dobu trvania, aká bola dohodnutá. V Zdenovom prípade došlo k opätovnému predlženiu členstva na ďalší  rok a za nemalú sumu. Zmazanie profilu z online zoznamky totiž nie je vypovedanie členstva. Takéto odstúpenie od zmluvy mal Zdeno písomne zaslať podľa inštrukcií najneskôr 7 dní pred tým ako uplynie rok od jeho registrácie. Kto by si však na to spomenul, ak už službu nevyužíva?

Situáciu, keď registrácia na online zoznamke nepriniesla lásku, ale prievan v peňaženke, riešil aj Tóno. Rozhodol sa investovať do zoznámenia s niekým na úrovni. Preto za 6 mesačné členské na zoznamke zaplatil 329 Eur. Hneď po prihlásení však zistil, že zoznamka sa ničím a nikým nelíši od tých lacnejších a rozhodol sa svoje členstvo zrušiť. Hoci svoju registráciu stornoval po 5 dňoch a na zoznamke nemal viac ako 15 kontaktovaní, spoločnosť mu stiahla poplatok za jej užívanie až 247 eur. Podľa vyjadrenia spoločnosti prevádzkujúcej online zoznamku stiahli alikvotnú čiastku za jej užívanie, pretože sa odvíja od počtu kontaktov a teda možnosti zoznámiť sa, a nie od počtu dní. Tónov prípad sa v sieti európskych spotrebiteľských centier ECC-Net podarilo úspešne mimosúdne vyriešiť a spotrebiteľ získal svoje peniaze späť.

V prípadoch spôsobených hlavne nepozornosťou spotrebiteľov, ktorí nečítajú všeobecné zmluvné podmienky, prípadne si nezistia o akú „serióznu“ zoznamku ide, nevieme väčšinou pomôcť. Preto sme pre vás pripravili tipy, na ktoré by ste mali pred registráciou do platených zoznamovacích služieb myslieť.

  • Nájdite si recenzie na zoznamku od iných užívateľov, napríklad zadaním do vyhľadávača „názvu zoznamky“ so slovom „skúsenosti“.

  • Skontrolujte, či je na stránke uvedený kontakt na jej prevádzkovateľa, na ktorom je zastihnuteľný.

  • Prečítajte si jej všeobecné zmluvné podmienky a zamerajte sa na ustanovenia o členstve. Zistite si podmienky trvania členstva a jeho vypovedania.

  • Pri metódach platby zvoľte radšej platbu kartou, je to vždy bezpečnejšie.

  • Ak je potrebné vypovedať členstvo na online zoznamke do určitého termínu, poznačte si ho do kalendára, aby ste sa vyhli jeho automatickému predĺženiu.

  • Vymazanie svojho profilu na zoznamke väčšinou nevedie k ukončeniu registrácie na nej, preto pozorne čítajte jej všeobecné obchodné podmienky.

  • Ak krátko po registrácii zistíte, že služba nespĺňa vaše očakávania, prestaňte ju používať a okamžite písomne vypovedajte členstvo (kópiu si nechajte). To vám pomôže zminimalizovať poplatok, ktorý vám za používanie zoznamky stiahne jej prevádzkovateľ.

  • Pozor si treba dávať aj na zoznamky, ktoré si účtujú poplatok za každú správu, ktorú vám zašle vaša nová známosť. Pár správ, ktoré vám zašle dobre motivovaná osoba, vás môžu stáť stovky eur. Nová spriaznená duša vám nakoniec nepribudne, ale eurá rozhodne ubudnú. Za 500 eur určite nestoja strohé a automaticky generované správy, ktorými vás „nová známosť“ atakuje.

  • V prípade problémov s online zoznamkou, ktorej prevádzkovateľ má sídlo v EÚ, na Islande alebo v Nórsku, obráťte sa na vaše Európske spotrebiteľské centrum v SR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Erik Kaliňák: Strýko bol najlepší minister vnútra, za priezvisko sa mi aj smiali

Zo 150. miesta kandiduje za Smer synovec podpredsedu Smeru.

Sólymosovi môže pri vyšetrovaní potýčky pomôcť, že škodu vyrovnal

Niektoré maďarské médiá správu o ministrovi prekrúcajú.


Už ste čítali?