Kúpa bytu - Realitný Divoký západ

Autor: esc-sr | 16.3.2016 o 14:59 | (upravené 16.3.2016 o 15:21) Karma článku: 5,71 | Prečítané:  1631x

Kamarát, ktorého životná situácia prinútila riešiť bývanie, si plánuje kúpiť byt. Prečo nie, veď banky sa predbiehajú v boji o klientov a úroky sú na historických minimách.

Aj realitný trh ponúka dostatok možností na nájdenie tej pravej nehnuteľnosti. Navyše trh je plný realitných maklérov, ktorí sú za odmenu ochotní kedykoľvek pomôcť či už s výberom nehnuteľnosti alebo s realizáciou kúpy. Dokonca nájdete aj takých, ktorí sú za odmenu ochotní vás ku kúpe donútiť. A presne s takýmto konaním zo strany realitnej maklérky sa kamarát stretol hneď pri prvom vybranom byte.

Kamarát zvolil štandardný postup, keďže s kúpou nehnuteľnosti ešte nemá skúsenosť. V prvom rade si stanovil výšku svojej investície, lokality v ktorých bude hľadať byt a pustil sa do študovania ponúk realitných portálov na internete.

Zaujal ho inzerát: „Veľký  3 izbový byt so zmenenou dispozíciou a  dvoma lodžiami na top adrese: Námestie hraničiarov. Blízko do centra, aj na cyklotrasy, všetky služby po ruke, školy, škôlky, ihriská,  pohodlné bývanie pre rodinu, ktorá hľadá byt v tejto lokalite –  a môžete sa rovno nasťahovať!"

Inzerát uvádzal, že konečná cena vrátane provízie je 126 000 €. Kamarát trochu šomral, že cena je vysoká, stále však bola v jeho možnostiach. Skutočnosť, že byt je prerobený a pripravený na nasťahovanie bola tak lákavá, že nakoniec neváhal a zavolal realitnej maklérke, ktorej kontaktné údaje boli súčasťou inzerátu. Hneď si dohodli termín obhliadky na najbližšiu nedeľu.

Počas obhliadky sa presvedčil, že fotky a popis bytu zodpovedajú inzerátu. Na záver však došlo k nemilému prekvapeniu. Konečná cena 126 000 € uvedená v inzeráte je vlastne iba  vyvolávacia cena a byt je predávaný formou tichej aukcie.  

Kamarát sa nahneval a v duchu vyčítal realitnej maklérke, že zbytočne stráca čas, hoci sa mu byt páči. Keďže navýšením sumy sa pre neho byt stáva nedostupným, rozčúlilo ho, že informácia o tichej aukcii v inzeráte chýbala. Naopak realitná maklérka v snahe podporiť emócie a ovplyvniť jeho nákupné rozhodnutie argumentuje, že o byt je vysoký záujem. Videlo ho už 18 záujemcov a všetkým sa veľmi páčil, a preto je potrebné ponúknuť vyššiu sumu!!! Čas na rozhodnutie či to berie má necelý deň -  a to do pondelka. Na záver, ešte stále šokovanému kamarátovi zdôraznila, aby dal do kúpy maximum čo môže, aby si bol istý, že pre kúpu urobil všetko.

Podľa kamaráta však už tých 126 000 eur je dosť a  tento vývoj ho navyše nepríjemne zaskočil. Veď koho by aj nie, keď prvá obhliadka dopadla hneď takto.

Rozhodol sa pasívne pozorovať, čo sa bude diať ďalej. Nasledovalo ešte niekoľko hromadných e-mailov, ktorými sa maklérka snažila vybičovať emócie kupujúcich k rozhodnutiu ponúknuť viac. Jeden z posledných bol v takomto znení:

„Srdečne pozdravujem zdá sa že mnohí sa boja dať svoju reálnu cenovú ponuku a čakajú ...

rozumiem, prosím, len počítajte s tým, že o 13 hod to potom ukončíme a ak budete mať pocit, že ste mohli navýšiť a teraz ste o byt prišli - tak vás to bude mrzieť.

V súčasnosti sme na cene 133.000 €“

Pravdepodobne sa jej to podarilo, pretože podľa posledného e-mailu sa byt údajne v pondelok predal za 136 000 €.

Dnes je streda, byt je prekvapivo ešte stále zobrazený v ponuke realitnej kancelárie. Navyše, ako môžete na prinscreene z dnešného dňa vidieť, byt je nepretržite v cene 126 000 € a informácia  o tichej aukcii chýba. Aj vám sa zdá, že to nemôže byť náhoda?

Hoci sa nakoniec kamarát o skutočnosti, že sa byt predáva formou tichej aukcie dozvedel, otázka je, či by vôbec k obhliadke a následnému pôsobeniu na jeho emócie zo strany realitnej maklérky došlo.  

Ďalej je otázne, či vynechaním podstatnej informácie o tichej aukcii a poskytnutím očividne nepravdivej informácie o konečnej cene nedošlo k nekalej obchodnej praktike, a to k tzv. klamlivému opomenutiu podľa § 8 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa. V prípade, že sa stretnete s takýmito praktikami všetko si dobre zdokumentujte (vytvorte si prinscreen stránky, uchovajte e-maily). Odpoveď Vám po preskúmaní môže poskytnúť príslušný inšpektorát SOI.

Pochybnosti vyvoláva aj nedostatočná transparentnosť pri oznamovaní aktuálnej cenovej ponuky formou e-mailu. Keďže výška odmeny realitnej maklérky bola zrejme úzko prepojená s úspešným uzavretím zmluvy s niektorým zo záujemcov o byt a prípadne aj s výškou tentoraz už naozaj  konečnej ceny.  

O tichej aukcii môžete nájsť na internete informácie , že u nás zatiaľ nie je bežná, celosvetovo sa však pri predaji nehnuteľností využíva. Voči spôsobu predaja ako takému by sme nemali až také výhrady, ak by bol realizovaný transparentne a podstatné informácie by boli obsiahnuté v inzeráte.

Ak aj Vy práve riešite bytovú otázku, odporúčame Vám uprednostniť transparentné cenové ponuky. Ak sa stretnete s takýmto konaním, zachovajte chladnú hlavu a vyvarujte sa tomu, aby ste pod tlakom čokoľvek kúpili, zvlášť ak ide o významnú investíciu akou je nehnuteľnosť.

Ukončím to slovami môjho kamaráta, ktorý zhodnotil postup realitnej maklérky: „Kosher to nie je určite veru!“

Pavel Pavlovkin

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sólymosovi môže pri vyšetrovaní potýčky pomôcť, že škodu vyrovnal

Maďarské médiá správu o ministrovi prekrúcajú.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Z Kočnerovej knižnice vyplávali ďalšie podozrivé obchody s Bašternákom

Našli podivné faktúry a dokumenty.

Francúzsko potvrdilo tretí prípad nákazy čínskym vírusom

Ide o prvé potvrdené prípady v Európe.


Už ste čítali?