reklama

Zaplatili ste za tovar, ktorý vám nedorazil? Využite službu chargeback!

Mnohí z vás určite využívajú možnosť nakupovať on-line. Je to rýchle, pohodlné a niekedy aj lacnejšie. Za tovar viete zaplatiť mnohými spôsobmi, pokiaľ však máte vo zvyku platiť platobnou kartou (pri platbe zadávate 16-miestne číslo karty, CVV/CVC kód uvedený na zadnej strane vašej platobnej karty a väčšinou aj dátum platnosti karty), tento článok je smerovaný práve vám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pani M. si objednala tovar prostredníctvom nemeckého e-shopu. Zaplatila zaň platobnou kartou a chcela sa s predávajúcim dohodnúť na termíne dodania. Predávajúci sa jej však neozýval a dokonca sa ukázalo, že ide o podvodný e-shop, ktorý predáva falzifikáty. Pani M. nás hneď kontaktovala a my sme jej odporučili obrátiť sa na svoju banku a využiť službu CHARGEBACK. Spotrebiteľka vyplnila nutné tlačivo, doložila podklady k svojmu prípadu a v priebehu dvoch týždňov jej boli vrátené na účet peniaze, ktoré zaplatila za tovar, ktorý jej nikdy ani nedorazil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je služba CHARGEBACK?

Ide o spätnú transakciu, ktorú vykoná vaša banka (alebo spoločnosť vydávajúca platobné karty) v prípade, že bola vaša karta zneužitá, alebo že vám tovar nebol dodaný, alebo vám neboli vrátené peniaze pokiaľ ste od zmluvy odstúpili v súlade so zákonom.

Čo to pre vás znamená?

Znamená to toľko, že pokiaľ napr. zaznamenáte na vašom účte pohyb, ktorý ste určite neautorizovali, je možné osloviť vašu banku s „reklamáciou“, že chcete tento pohyb vrátiť späť. Tak isto môžete konať aj v prípade, že zaplatíte za vami objednaný tovar, ktorý vám nebude doručený a bude zjavné, že predávajúci vás „okabátil“ alebo aj v prípadoch, že predávajúci skrachoval a neplní si svoje záväzky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pár krokov, ako spomínané problémy s predávajúcim riešiť:

  1. Pokúste sa predávajúceho najprv písomne kontaktovať a vyriešiť s ním situáciu dohodou.

  2. Pokiaľ vám predávajúci neodpovedá/skrachoval/odmietne vašu sťažnosť, kontaktujte svoju banku resp. spoločnosť, ktorá vám vydala platobnú kartu v súvislosti s využitím služby chargeback.

  3. Pokiaľ je vaša žiadosť zamietnutá, pošlite prípad mediátorovi, ADR orgánu (orgán mimosúdneho riešenia sporov).

  4. Konajte bezodkladne, pretože môžete zmeškať termín, kedy sa môžete sťažovať.

Pokiaľ by ste mali záujem prečítať si viac ohľadne chargeback-u, sieť Európskych spotrebiteľských centier vypracovala správu s touto tematikou: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/docs/chargeback_report_en.pdf

Na záver malé upozornenie: Pri nákupoch on-line je veľmi dôležité vždy si preveriť obchodníka, ktorý prevádzkuje elektronický obchod, v ktorom nakupujete. Pokiaľ s ním nemáte osobnú skúsenosť, opýtajte sa známych alebo sa pokúste vyhľadať si skúsenosti iných spotrebiteľov na internete. Údaje o karte sú totiž veľmi citlivé a dajú sa jednoducho zneužiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veronika Virághová

esc-sr

esc-sr

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Bezplatne pomáhame občanom s riešením cezhraničných spotrebiteľských sporov. Európske spotrebiteľské centrum v SR je súčasťou európskej siete, ktorá pozostáva z 30 centier, po jednom centre v každom členskom štáte EÚ, na Islande a v Nórsku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu